ranting/raving

feminism + flowers. And basically everything else. Occasionally (frequently) becomes a Welcome to Night Vale / Orange is the New Black / Twin Peaks appreciation blog.

lebanesesqueeze:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.
Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

I’ve survived off of 15 dollars on fast food for two weeks not because I wanted to, I fucking had to.

lebanesesqueeze:

mysoulhasgrowndeep-liketherivers:

postracialcomments:

fatgirlopinions:

sapphirelillies:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

THIS IS SOME GRADE-A BULLSHIT. GRAPES COST TYPICALLY $2-$3 A POUND, SO THAT LOOKS LIKE ABOUT $6 WORTH OF GRAPES, PINEAPPLES ARE ABOUT $3-$5 DEPENDING ON THE TIME OF YEAR, RASBERRIES COST ABOUT $3 A CONTAINER, PLUS THE NUTS WHICH WERE A $1, AND THE DRINK PROB COST $2.
Now, lets do some math…………… 6+3+3+1+2=15.

Morons. Try again. 

Ummmm food does not cost the same across the US and stop using ableist slurs jfc

^^^^

Acting like 15 dollars ain’t a lot I can eat fast food for like 3 days on $15

I’ve survived off of 15 dollars on fast food for two weeks not because I wanted to, I fucking had to.

— 2 hours ago with 27543 notes
124:

Self-Portrait with Death Playing the Fiddle
Arnold Böcklin
1872, oil on canvas, 75 x 61 cm (Alte Nationalgalerie, Berlin)

124:

Self-Portrait with Death Playing the Fiddle

Arnold Böcklin

1872, oil on canvas, 75 x 61 cm (Alte Nationalgalerie, Berlin)

(via quow)

— 2 hours ago with 482 notes

greencarnations:

spacethefinalfuck:

mehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh:

Female BAMFs Throughout History

this is fab BUT WHERE ARE THEIR NAMES?

I’m always wanting to read more about these posts immediately and I have trouble finding the sources.

(via flwrbbe)

— 8 hours ago with 151169 notes

kaliforhnia:

There’s always gonna be that one person that you can’t get out of your mind no matter how hard you try.

(via stand)

— 9 hours ago with 197606 notes

asylum-art:

Figurative Cardboard Sculptures by Bartek Elsner

Bartek Elsner is a designer and art director based in Berlin, Germany. Among his projects I found this cardboard sculptures series very interesting. Sometimes indoor decorations, sometimes street installations.

(via noonesuspectsthegoldfish)

— 14 hours ago with 1420 notes